osoby ważne dla Lublina

osoby związne z Lublinem:

  • kiedyś

Święty Antoni z Padwy, Święty Michał Archanioł
Świętego Michała Archanioła uważa się za pierwszego patrona Lublina. Według legendy przekazanej w „Rocznikach” Jana Długosza to on w proroczym śnie wręczył Leszkowi Czarnemu miecz i zagrzewał do zwycięskiej walki z poganami.
W podziękowaniu książę ufundował kościół św. Michała w miejscu dzisiejszego placu Po Farze. Drugim patronem Lublina jest Święty Antoni, o którym wspominamy 13 czerwca w Dniu Patrona Miasta. Św. Antoni spogląda na nas także z obrazu, który wisi nad Bramą Krakowską od strony Starego Miasta.

Władysław Łokietek
Król Polski, któremu zawdzięczamy tegoroczną, 700-letnią rocznicę nadania praw miejskich. To on, 15 sierpnia 1317 r., nadał Lublinowi akt lokacyjny. Dzięki Łokietkowi wytyczono nowe granice miasta, a Lublin stał się istotnym punktem na europejskiej mapie gospodarczej i kulturowej. Łokietek zadbał także o dobrobyt mieszkańców, zwalniając ich na 20 lat z podatków, a na zawsze – z płacenia ceł. Upamiętniliśmy go obchodząc 600-lecie Lublina i nazywając jego imieniem plac położony w samym sercu miasta.

Władysław II Jagiełło
W 1383 r. jako Wielki Książę Litewski nadał mieszczanom lubelskim prawo wolnego handlu (bez podatków na Litwie. Ten dobry uczynek dla miasta zwrócił mu się, gdy podczas zjazdu rycerstwa polskiego w Lublinie Jagiełło obrany został na króla. Jest fundatorem niezwykłych rusko-bizantyjskich fresków w gotyckiej Kaplicy Trójcy Świętej na lubelskim Zamku (czyli: Zamkowej), gdzie znajduje się jego najstarszy zachowany wizerunek.

  • dziś

Krzysztof Piotr Cugowski (ur. 30 maja 1950 w Lublinie) – polski piosenkarz, senator VI kadencji.

Współzałożyciel i wieloletni wokalista rockowego zespołu Budka Suflera. Nagrał z nim dwanaście albumów studyjnych, wśród nich płytę Nic nie boli, tak jak życie, której sprzedaż przekroczyła milion egzemplarzy. Z zespołem koncertował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Nagrywał także albumy solowe, w tym płytę Integralnie z coverami przebojów polskiego i światowego rocka. Współpracował z Rayem Wilsonem, Garym Brookerem i Garou. Występował także wspólnie z synami Wojciechem i Piotrem w ramach rodzinnego zespołu Cugowscy.

Beata Kozidrak, właśc. Beata Elżbieta Pietras (z d. Kozidrak) (ur. 4 maja 1960 w Lublinie) – polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Zdobywczyni licznych nagród muzycznych, m.in. pierwszej nagrody na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, Grand Prix Midnight Sun Song Festival w Lahti, Złotej Karolinki Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, trzech Fryderyków, Bursztynowego Słowika i Super Gwiazdy Plejady.

Urszula Beata Kasprzak (ur. 7 lutego 1960 w Lublinie) – polska piosenkarka rockowa i autorka tekstów.

W 1977 zdobyła Złoty Samowar na XIII Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W 1982 zaczęła koncertować z zespołem Budki Suflera, a wraz z Romualdem Lipką i muzykami zespołu stworzyła przeboje, takie jak m.in. „Luz blues, w niebie same dziury”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Malinowy król” czy „Powiedz, ile masz lat”. W zespole poznała Stanisława Zybowskiego, który stał się głównym kompozytorem jej piosenek, w tym hitu „Rysa na szkle”. W latach 1990–1994 mieszkała w USA, po powrocie do Polski nagrała hardrockową płytę pt. Biała droga, która rozeszła się w nakładzie 800 tys. egzemplarzy i zawierała przeboje „Na sen” i „Konik na biegunach”.

 

 

 

Zostaw odpowiedź